MODYFIKACJE W KULTYGENACH

Rośliny wytwarzające włókna należały również na obu półkulach do wcześnie uprawianych i ważnych kultygenów. Dziwne jest tylko to, że Amerykanie oswoili względnie mało zwierząt: lamę, alpakę, świnkę morską oraz parę innych mniej znanych gatunków.Większość od dawna uprawianych roślin i hodowa­nych zwierząt domowych uległa w czasie swych związ­ków z człowiekiem znacznym zmianom. Wiele
z nich jest obecnie niezdolnych do samodzielnego życia. Możemy nazywać je „kultygenami z: a- 1 e ż n y m i” w przeciwieństwie do „kultygenów niezależnych”, które mogą jeszcze w razie po­trzeby żyć samodzielnie. Podział ten jest analogiczny do podziału zarazków chorobotwórczych. Ze zbożowatych kukurydza jest krańcowym przy­kładem kultygenu zależnego. Roślina ta, nie może wyrosnąć, jeżeli człowiek nie obierze kolb, nie oddzieli nasion i ich nie zasadzi.

Witaj! Witaj na moim portalu w całości stworzonym dla promowania zdrowia. Z wykształcenia jestem lekarzem a z pasji blogerką. Mam nadzieję, że spodobają Ci się treści zamieszczone na blogu. Zapraszam do aktywnego komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)